Skip to main content

УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ» – ДЛЯ ТИХ, ХТО ПОТРЕБУЄ БЕЗПЕРЕРВНОГО ЛІКУВАННЯ ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

10 Вересня 2020 року
10 вересня 2020 року

ПРОГРАМА “ДОСТУПНІ ЛІКИ”: 264 ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ ДОСТУПНІ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ ЗА ЕЛЕКРОННИМ РЕЦЕПТОМ

За програмою «Доступні ліки» люди, що мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу чи бронхіальну астму, можуть отримати необхідні ліки в аптеці безоплатно або з невеликою доплатою, – повідомила Національна служба здоров’я України на прес-брифінгу. –  Щоб їх отримати, пацієнт звертається до свого лікаря, який виписує йому електронний рецепт, йде до аптеки і отримує ліки. В свою чергу держава компенсує аптекам вартість ліків, які отримав пацієнт.

На сьогодні в програмі «Доступні ліки» 264 лікарських засоби, серед них 85 – пацієнт може отримати безоплатно.

Зокрема, в програмі:

200 ліків для лікування серцево-судинних захворювань

48 – діабету ІІ типу,

15 – бронхіальної астми

1 – для лікування ревматичних хвороб

НСЗУ законтрактувала 1179 аптечних заклади на роботу за програмою «Доступні ліки». Пацієнт може отримати ліки за програмою у 8,5 тисячах аптек по всій країні, майже 20% з яких знаходяться в селах та смт. Тобто, пацієнти, що проживають в сільській місцевості, також мають можливість користуватись цією програмою.

Програма «Доступні ліки» – це успішний приклад державно-приватного партнерства. На сьогодні 88% законтрактованих НСЗУ аптечних закладів на участь в цій програмі є приватними. Такий високий рівень залученості приватних закладів свідчить про довіру до держави в особі НСЗУ. НСЗУ чітко виконує свої зобов’язання перед аптечними закладами згідно контрактів і вчасно та в повному обсязі здійснює оплати за відпущені ними ліки пацієнтам.

У 2020 році НСЗУ виплатила аптекам 618 млн грн за відпущені лікарські засоби пацієнтам. Програмою «Доступні ліки» користується 2 млн 350 тисяч пацієнтів, 462 тисячі з них проживають в сільській місцевості.

Наступного року ми пропонуємо розширити програму «Доступні ліки» – включити до неї ліки для пацієнтів, які перенесли інфаркт або інсульт, та лікарські засоби для людей з розладами психіки і поведінки – зокрема, для лікування таких захворювань як шизофренія, ПТСР, афективні розлади, в тому числі депресія, невротичні розлади та епілепсія

 

26 липня 2020 року

“Доступні ліки” стали ще доступнішими. За рік адміністрування НСЗУ державної програми реімбурсації «Доступні ліки», безоплатні або з незначною доплатою ліки отримали 2,09 мільйонів українців. Вона значно заощадила бюджет родинам з хворими дітьми до 5 років – на понад 63 %, літнім людям – близько 12 % пенсії.


З 1 квітня 2019 року державна програма «Доступні ліки» перейшла під адміністрування Національної служби. НСЗУ стала єдиним платником у програмі. Тоді ж було запроваджено електронний рецепт для всіх громадян. Сьогодні в Україні діють прозорі правила участі в програмі реімбурсації для всіх: від великих аптечних мереж до окремих аптек.

Витрати на лікарські засоби для амбулаторного лікування є одним з основних чинників фінансових труднощів для українських домогосподарств. Вони становлять 56,5 %  від загальної суми коштів на лікування хворого члена родини. Участь у програмі реімбурсації дала змогу значно заощадити родинний бюджет. Зокрема, в середньому щомісяця родини з хворими дітьми до 5 років – на понад 63 %, з хворими дітьми до 17 років – на понад 35 %, літнім людям віком після 65 років – близько 12 % пенсії.

За рік роботи було виписано 14,80 мільйонів рецептів. З них погашено 12,57 мільйонів. Один пацієнт в середньому отримав 6 рецептів.  Найбільше рецептів виписано у Дніпропетровській, Харківській та Львівській областях.

Крім того, значними перевагами стали вільний вибір аптеки, можливість отримати рецепт у лікаря-ФОПа або дистанційно – переваги, які отримав пацієнт з е-рецептом. А в умовах пандемії COVID-19, коли люди з груп ризику повинні перебувати вдома та берегтися, можливість дистанційного виписування рецепту, отримання ліків близькими пацієнта є ще більш актуальною.

Керівниця Національної служби здоров’я україни Оксана Мовчан: «НСЗУ, як єдиний платник, забезпечила безперебійне фінансування програми. Державні кошти почали використовуватися раціонально та ефективно. Так само, як гроші вже пішли за пацієнтом в медичний заклад перинки, вони пішли за пацієнтом в аптеку.

Ліки за електронним рецептом можна отримати у 8  064 аптеках та аптечних пунктах по всій країні. За рік кількість аптечних закладів, що беруть участь у програмі реімбурсації «Доступні ліки», значно зросла. З ними НСЗУ уклала 1107 договорів. З квітня минулого року по лютий 2020 НСЗУ виплатила аптекам вже понад 840 млн гривень».

В.о. начальника відділу роботи з договорами з аптеками Ірина Ліштаба: «Уже рік як програма реімбурсації «Доступні ліки» перейшла в адміністрування Національної служби здоров’я України» та стала пацієнтоорієнтованою. Готуючи її переведення ми намагалися зробити її кращою та зручнішою, а «Доступні ліки» – ще доступнішими. В умовах карантину електронні інструменти виявилися ефективними та дозволяють пацієнтам отримувати життєво необхідні їм ліки. В ці дні робота кожного лікаря та фармацевтичного працівника є неоціненною. Ми вдячні кожній аптеці та кожному лікарю, які долучилися до програми реімбурсації, якою вже скористалися понад 2 млн пацієнтів».

Довідка. З 1 квітня 2019 року програма реімбурсації «Доступні ліки» перейшла в адміністрування Національної служби здоров’я України і стала працювати за новими правилами. Лікарські засоби за програмою відпускаються лише за електронними рецептами. Виписує їх лікар первинки, про вибір якого пацієнт подав декларацію.

Програма «Доступні ліки» розрахована на пацієнтів, які мають:
– серцево-судинні захворювання;
– діабет ІІ типу;
– бронхіальну астму.

Оновлена програма реімбурсації «Доступні ліки» має низку переваг для аптек та лікарів. Але головне – вона стала зручнішою для пацієнта.

Пацієнт може отримати рецепт у лікаря, якому було подано декларацію як у комунальному закладі, так і у приватному. Електронний рецепт можна погасити у будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі, а не лише за місцем проживання.

https://nszu.gov.ua