Skip to main content

ПСИХОЗ: ЯК РОЗПІЗНАТИ ТА КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ. РОЗ’ЯСНЕННЯ НСЗУ

18 Лютого 2023 року

Психоз – один із психічних розладів, який можна лікувати у сімейного лікаря. Для цього захворювання характерними є порушення мислення і сприйняття, а також емоцій та поведінки. Занедбання звичних обов’язків, пов’язаних із роботою, навчанням, домашніми або соціальними справами, збуджена агресивна поведінка, підвищення або зниження активності можуть бути ознаками психозу.

Симптоми, пов’язані із таким розладом, піддаються лікуванню і людина може повноцінно одужати. Одним із поширених помилкових уявленнь про психоз є те, що людина або її родина винні у виникненні захворювання. Проте це не так. Зниження рівня стресу та посиленням соціальної підтримки є важливими для людини із цим захворюванням.

Людина з психозом може чути голоси або бачити образи, яких насправді немає. А ще – недостатньо розуміє власні проблеми із психічним здоров’ям.

Також можуть проявлятися такі симптоми психозу:

– маячні ідеї – стійкі помилкові переконання;

– значні порушення поведінки – хаотичність, схвильованість, пасивність або гіперактивність;

– порушення емоцій – помітна апатія або відсутність зв’язку між емоцією, про яку говорить людина, та емоційною реакцією.

Лікар первинної ланки на консультації огляне людину та визначить наявність розладу. Для лікування психозу пацієнту можуть призначити антипсихотичні препарати. Важливо приймати їх відповідно до призначення та регулярно приходити на повторні консультації. Проте ще одним ключовим аспектом ведення пацієнта є підтримка його у повсякденній діяльності, регулярний супровід та реабілітація у спільноті.

Рецидиви чи погіршення симптомів трапляються часто, а тому важливо розпізнавати їх на ранніх етапах і якомога швидше з’являтися до лікаря. Стрес, неповноцінний сон, алкоголь та психоактивні речовини можуть посилити психотичні симптоми.

Лікар порадить дотримуватися здорового способу життя: збалансованого харчування, фізичної активності, регулярного сну, належної особистої гігієни. Позитивно на людину вплине відновлення соціальної діяльності, якою раніше вона займалася. Це дасть психологічну та соціальну підтримку. Йдеться про зустрічі з членами родини, прогулянки з друзями, відвідування сусідів, соціальні заходи на роботі, заняття спортом, заходи у спільноті.

Людині з симптомами психозу важливо продовжувати свою звичайну соціальну, освітню, професійну діяльність настільки, наскільки це можливо. Лікар може запропонувати пацієнтам із психозом, їх родинам і доглядачам пройти тренінг із життєвих чи соціальних навичок.

Люди із психозом мають вищий ризик впливу стигми, дискримінації та порушення їхнього права на гідне життя. Тому уникайте постійної критики людини або ворожого ставлення до неї. Не обмежуйте її фізично.Під час спілкування не потрібно намагатися переконати людину, що її переживання є помилковими або нереальними. Навіть якщо людина незвично себе поводить, тон розмови повинен бути нейтральними, з акцентом на підтримку.

Якщо у цьому буде клінічна потреба, сімейний лікар направить людину з психозом до психіатра. Після стабілізації стану пацієнта, він може і надалі спостерігатися у лікаря первинної ланки.

Щоб знайти медзаклад первинної ланки, де можна отримати психологічну допомогу, зателефонуйте в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Також можна користуватися дешбордом з укладеними договорами на сайті НСЗУ. У полі група послуг оберіть пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” http://surl.li/ecmlw