Skip to main content

ЯК РОЗПІЗНАТИ СТРЕС ТА КОЛИ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ ПО ПСИХОЛОГІЧНУ ПІДТРИМКУ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

15 Січня 2023 року

НСЗУ надає роз’яснення щодо психологічної підтримки при стресах.

Стрес, повʼязаний з подіями у житті людини та її сприйняттям цих подій, називають психосоціальним. Чинниками цього стресу є такі надзвичайні події, як війна. Це також може бути втрата – коханої людини, домівки, соціальних звʼязків через вимушене переміщення. Поширеним психосоціальним стресом є конфлікти між людьми.

Такі важкі події в житті викликають велику кількість емоцій, що в свою чергу впливає на фізіологічні процеси в тілі людини. Еволюційно людина наділена здатністю реагувати на стрес тілесно, оскільки тіло у разі зовнішньої загрози готується до реакції “бий або біжи”.

Тому під час стресу в організмі людини виникають значні зміни:

  • пришвидшення серцебиття та частоти дихання,
  • гіперглікемія,
  • уповільнення або повна зупинка травлення,
  • звуження кровоносних судин у багатьох частинах тіла,
  • розширення кровоносних судин у м’язах,
  • зупинка слиновиділення та вироблення сліз,
  • розширення зіниць,
  • тремор,
  • підвищене потовиділення,
  • тунельний зір – стан, коли органи зору не можуть бачити предмети з боків, що виходять з центрального огляду.

Якщо ви спостерігаєте у себе такі симптоми тривалий час, це може шкідливо позначити на вашому здоров’ї – як фізичному, так і ментальному. Стрес може виявитися занадто сильним і вплинути на здатність людини справлятися із повсякденними викликами.

Тривалий стрес призводить до порушення функціонування органів та систем. Наприклад, порушення перистальтики, спазму судин, підвищення больової чутливості. Надважкий або тривалий стрес може спричинити психічні та неврологічні розлади.

Щоби не допустити цього, важливо вчасно звернутися по допомогу. Психологічну підтримку можна отримати у сімейного лікаря. В межах своєї компетенції лікар первинної ланки огляне пацієнта та складе план лікування, або ж направить на консультацію до лікаря-спеціаліста.

Часто люди з легкими формами психічних розладів потребують не фармакологічних, а психосоціальних втручань. Це так звані психологічні втручання низької інтенсивності, або іншими словами, психологічна підтримка. Саме таку підтримку україні можуть отримати у сімейного лікаря.

Щоб знайти медзаклад первинної ланки, де можна отримати психологічну допомогу, зателефонуйте в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Також можна користуватися дешбордом з укладеними договорами на сайті НСЗУ. У полі група послуг оберіть пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” http://surl.li/ecmlw

Джерело: Національна служба здоров’я України